PARTICIPATING SCHOOLS

(updated on 12 August 2019)

ALBANIA

TIRANA

Akademia Robert Radoja

Osman Myderizi

“Protagonistet” School

”Metronom” School

Tufine Primary School

VLORE

“Aulona” School

“Drita e Dijes” School

ARGENTINA

SANTA LUCIA (SAN JUAN)

“Josè Pedro Cortinez” School

ARMENIA

EREVAN

Barsegh Kanachyan Art School

Fine Art School after Minas Avetisyan

AUSTRALIA

CHARLEVILLE

St.Mary School

AUSTRIA

VIENNA

Franklinstrasse 26 Floridsdorf School

AZERBAIJAN

BAKU

Secondary School 158

BANGLADESH

BOMPARA

St.Joseph’s School

BELGIUM

ANTHISNES

Ecole Communale

ECAUSSINNES

Ecole de Marche

Ecole du Sud

Ecole Maternelle et Primaire  Odenat Bouton

Ecole Sacré Coeur

Ecole Saint Gery

Ecole Saint Remy

BOLIVIA

COCHABAMBA

Arbol de Papel

Instituto Salesiano D. Savio

BOSNIA HERZEGOVINA

CAZIN

JU Osnovna Skola  di Ostrozac

TUZLA

Medunarodna Osnovna Skola

BOTSWANA

MAUN

Matshwane School

BRAZIL

NITEROI

Instituto GayLussac

PARINTINS (AMAZZONIA)

Centro Educacional Nossa Senhora dos Gracas

RIO DE JANEIRO

Escola de Educação Infantil  Criancartes di Botafogo

Escola Municipal “Pestalozzi”

Escola Primaria CIEP João Goulart di Ipanema

Associazione Il Sorriso dei miei Bimbi di Rocinha

SAO PAULO

Colegio Integrado

VARGEM GRANDE PAULISTA

Opera Conosco PIME

BURKINA FASO

OUAGADOUGOU

Acajou School

DAYASMNORE

Noabghin School

CAMBODIA

CHUMKIRI (KAMPOT)

San Giuseppe Parish

CAMEROON

YAGOUA

Diocese Primary School

CANADA

CANDIAC (QUEBEC)

St.Lawrence School

LAVAL (QUEBEC)

Genesis Elementary

Hillcrest Academy

MISSISSAUGA (ONTARIO)

Credit Valley Public School

CAPE VERDE

RIBEIRA BRAVA (SAO NICOLAU)

Jardin Amor de Deus

Escola Narciso Ramalho di Faja de Baixo

CHAD

NGOUBOUA

Refugee Camps A and B

CHILE

LOS CERRILLOS (SANTIAGO)

Kindergarden Escuela Basica Pedro Aguirre Cerda

Pre-Kinder Escuela Basica Pedro Aguirre Cerda

Escuela Basica Pedro Aguirre Cerda

VINA DEL MAR

Colegio de los Sagrados Corazones Padres Franceses

CHINA

LEPING

Kindergarten

CHINA-HONG KONG

NG Wah Catholic Primary School

Diocesan Center for disabled

CYPRUS

LIMASSOL

St.Antonys Gymnasion  

COLOMBIA

IBAGUE’

Colegio Europeo di Villa Alejandra

SOUTH KOREA

SEOUL

Ok Jeong Elementary School

IVORY COAST

KANI

PIME Mission

COSTA RICA

ATHENAS

Centro Cultural Su Espacio

CROATIA

ZAGREB

Osnovna Antun Gustav Matos

Osnovna Pantovcak

Osnovna Skola Augusta Cesarca

Osnovna Skola Augusta Senoe

Osnovna Skola Dr. Ivan Merz

Osnovna Skola Ivana Cankara

Osnovna Skola Ivana Grande

Osnovna Skola Ive Andrica

Osnovna Skola Jabukovac

Osnovna Skola Lovre Pl. Matacica

Osnovna Skola Lucko

Osnovna Skola Luka di Sesvete

Osnovna Skola Marina Drzica

Osnovna Skola Mate Lovraka

Osnovna Skola Medvedgrad

Osnovna Skola Rapska

Osnovna Skola Strossmayera

Osnovna Skola Zaprude

JAKOVLJE

Osnovna Skola

KLOSTAR IVANIC

OS Brace Radica

 

CUBA

TRINIDAD

Escuela Pepito Tey

ECUADOR

BILOVAN

Escuela “Josefina Barba”

GUAYAQUIL

Accademia Navale Almirante Illingworth

Albergue “El Patio”

Casa Don Bosco

Centro Referencial “Juanito Bosco”

Centro Referencial “Monte Sinai”

GUAPOLOMA

Escuela “Heriberto Gonzalez”

PUERTO AYORA (GALAPAGOS)

Escuela Municipal de Arte Puerto Ayora

PUERTO VILLAMIL (GALAPAGOS)

A.P.E.P.C.I.

UNITED ARAB EMIRATES

ABU DHABI

Autism Center Zayed Higher Organization

DUBAI

Rashid Center for Disabled

UMM AL-QAYWAYN

Elite American Private School

Safia School

ERITREA

ASMARA

“Michelangelo Buonarroti” Primary School

ESTONIA

TALLIN

Lasnamae Pohikool

ETHIOPIA

ADIS ABEBA

Italian School

HAROWATO

Comboniana Primary School

FIJI

LAUTOKA

Jasper William Primary School

NADI

Ratu Navula Collage

NAMAMANUCA ISLAND

Public School of Yanuya

PHILIPPINES

PARANAQUE CITY

Mary Queen Apostles Parish

FINLAND

ESPOO

Art Studio HappyLand

FRANCE

PARIS

Sorbier School

LE RHEU

“Le Clos Joury” Primary School

GEORGIA

TBLISI

Children Art Gallery

GERMANY

GRASBRUNN (BAVIERA)

Primary School

JAPAN

OKAZAKI

Aichi kyolkudaigakufuzoku Elementary School

Daijuji Elementary School

Daijuji Nursery School

Daimon Elementary School

Hirohata Elementary School

Hirohata Kindergarten

Hosokawa Elementary School

Ida Elementary School

Iwazu Elementary School

Kindergarten Daiichi Sawarabi

Megumi Kindergarten

Neishi Elementary School

Otogawa Elementary School

Tatumigaoka Elementary School

Tokiwa Elementary School

Umezono Elementary School

Unebe Kindergarten

Yahagi kita Elementary School

JORDAN

AMMAN
Baccalaureate School

GREECE

THESSALONIKI

School 40

GUATEMALA

SANTA CATARINA PINULA

“Montessori” International College

GUINEA BISSAU

BISSORA

Suore dell’Immacolata Missions

GUINEA CONAKRY

CONAKRY

Associazione Maison Mere

EQUATORIAL GUINEA

BATA

Kindergarten and Primary School of Colegio Espanol

INDIA

ELURU

St.Xavier School

HYDERABAD

Vijayanagar Colony

KHAMMAM

Khammam Diocese 

VISSANNAPETA

S. Teresa School

INDONESIA

KUTA (BALI)

SMP Sunari Loka

SMP Negeri 1 of Kuta Utara

IRAQ-KURDISTAN

ERBIL

Kindergarten Mar Matti

Hikma basic School

Qasra basic School

Shlame basic School

Banarka Camp

ICELAND

REYKJAVIK

Italian School

Solborg Kindergarten

SOLOMON ISLANDS

GIZO

Diocese

ITALY

ROME

Associazione Genitori Scuola Di Donato

Scuola dell’Infanzia “I Colori del Mondo”

BARGA (LU)

Scuola Primaria

Scuola Primaria “Edmondo De Amicis” di Fornaci di Barga

BITONTO (BA)

Circolo Didattico “Giuseppe Caiati”

I.C. Don Tonino Bello di Palombaio

I.C. Don Tonino Bello di Palombaio-Plesso di Mariotto

I.C.Cassano-De Renzio

I.C.Modugno-Rutigliano-Rogadeo Plesso Via Amendolagine

I.C.Modugno-Rutigliano-Rogadeo Plesso Via Crocifisso

Istituto Sacro Cuore

Scuola Don Milani

Scuola Primaria Nicola Fornelli

FLORENCE

Scuola Ceca

FORTE DEI MARMI (LU)

Associazione “La Marguttiana Arte”

Centro Estivo “La Spiaggia dei Bambini”

Scuola Materna “Cesare Giorgini”

Scuola Materna Caranna

Scuola Primaria “Canossa”

Scuola Primaria “Don Milani”

Scuola Primaria “Giosuè Carducci”

IVREA (TO)

Scuola Primaria “Costantino Nigra”

LONGOBUCCO (CS)

Scuola Elementare

Scuola Elementare di Destro

MINUCCIANO (LU)

Primaria di Gorfigliano

Primaria di Pieve San Lorenzo

PAVIA

Associazione ComPVter

PORTOFERRAIO (ISOLA D’ELBA)

Primaria “San Rocco”

SAN MARTINO SICCOMARIO (PV)

Primaria “Mario Milanesi”

SAN PAOLO D’ARGON (BG)

Associazione Nash Mir

STAZZEMA (LU)

Scuola Elementare di Pontestazzemese

Scuola Elementare di Terrinca

Scuola Materna di Levigliani

Scuola Materna di Mulina

Scuola Materna di Ruosina

TURIN

Art Studio “RusTurinArts”

Scuola Russa “Azbuka”

KAZAKHSTAN

NURSULTAN

Miras International School

KYRGYZSTAN

BISHKEK

“Abiturient” Classic School

SOS Children Village

SOS Hermann Gmeiner Educational Complex

CHOLPONATA

SOS Children Village

LATVIA

RIGA

Bergi Music and Art School

Art Studio “Raibulis”

LEBANON

BEIRUT

“Notre Dame de Nazareth” College of Achrafie

Ecole Primaire Amlieh di Ras el Nabeh

Makassed Ali Ben Abi Taleb di Ras el Nabeh

LIBYA

MISRATA

Al Karama School

Jeel Almustaqbal Alwaed School

“17 February” School

Al Hakela School

TARHUNA

Alhaaf Alnabil School

LUXEMBOURG

MONDORF-LES-BAINS

Primary School

STRASSEN

Primary School

MADAGASCAR

ANTANANARIVO

Associazione Fihavanana

La Maison D’Ania

MALAWI

BLANTYRE

Dream Office of “Comunità di Sant’Egidio”

MOROCCO

OUJDA

El Jasmine

Groupe Riad 2

Hadikat al Irfane

Inyas

MEXICO

MEXICO CITY

Escuela de Cuauhtemoc

Sherwood School

Colegio la Salle de Seglares di Alvaro Obregon

Escuela “Professor Jorge Casahonda Castillo” de Alvaro Obregon

Colegio Francese “Hidalgo del Pedregal” de San Angel

Escuela “Licenciado Protasio Tagle” de Coyoacan

Escuela “Ing.Juaquin Gallo” de Iztacalco

LERMA (MESSICO STATE)

Escuela “Emiliano Zapata” de Atarasquillo

Escuela “Josefa Ortiz de Dominguez” de Atarasquillo

CELAYA (GUANAJUATO)

Centro Educativo Integral Speciale Down Asociacion Civil

MANZANILLO (COLIMA)

Escuela “Venustiano Carranza” de Colonia El Colomo

ERONGARICUARO (MICHOACAN)

Escuela de Educacion Especial Down “Lazaro Cardenas”

ZAPOPAN (JALISCO)

Escuela “Vicente Suarez” de Jocotan

TELOLOAPAN (GUERRERO) 

PIME Mission

SAN FRANCISCO DE CAMPECHE

Centro Educativo Freinet

MONGOLIA

BINDER

Primary School

MYANMAR

YANGON

Yatanabon Yeiknyein Monastic Education School

NYAUNG U BAGAN

Basic Educational Post Primary N.4

NEPAL

GODAVARI/TUPIKHEL

Karuna Kinderhaus

PATAN/LALITPUR

Young Picasso School of Fine Art

NICARAGUA

LEON

Colegio San Ramon

NEW ZEALAND

LOWER HUTT

Gracefield School

NETHERLANDS

AMSTERDAM

OBS Ijplein School

PANAMA

PANAMA CITY

Escuela Franco Panamense “Louis Pasteur”

PAPUA NEW GUINEA

KUPAU-OMBONDO

St. John Baptiste dela Sale Primary School

PANGUNA (BOUGAINVILLE ISLAND)

School of John Roka Memorial Childcare House

PERU

CUSCO

Colegio San Agustin

POLAND

GDYNIA

Pierwsza Spoleczna Szkola Podstawowa

Szkola Podstawowa nr 34 z Oddizialami Integracyjnymi

PORTUGAL

FATIMA

Escola Infantil Jacinta Marto

CZECH REPUBLIC

PRAGUE

Association Lukas

Jiri Guth Jarkovsky Gymnasium

Czech Russian School “Veda”

Zakladni Umelecka Skola “Stitneho”

OLOMOUC

Basic School of Visual Arts

Zakladni Umelecka Skola Miloslava Stibora

CENTRAL AFRICAN REPUBLIC

BIMBO

Centro di Accoglienza “San Daniele Comboni”

DEMOCRATIC REPUBLIC OF THE CONGO

KINSHASA

Anuarite

Mama Africa

“Servi della Carità” Mission

Opera Don Guanella

DOMINICAN REPUBLIC

SANTIAGO DE LOS CABALLEROS

Casa Cuna Chikitin

SALCEDO

Centro de Atención a la Diversidad

SAN FRANCISCO DE MACORIS

“La Rosa de Cenovi” Primary School

MOLDOVA

ORHEI

Gradinita “Clopotele”

SAHRAWI ARAB DEMOCRATIC REPUBLIC

Refugee Camps Sahrawi

ROMANIA

BUCHAREST

Scoala 165

Gradinita 170

Gradinita 246

Gradinita n.218

Scoala Gimnaziala “Ferdinand I”

Scoala Gimnaziala 117

Scoala Gimnaziala 119

Scoala Gimnaziala 71

AFUMATI (ILFOV)

Scoala Gimnaziala n.1

BAIA MARE (MARAMURES)

Gradinita “Floare de Colt”

Gradinita “Ion Creanga”

Gradinita “Maya”

Gradinita nr.27

Gradinita nr.28

Gradinita nr.8

Gradinita nr.9

BERBESTI (MARAMURES)

Gradinita

BISTRA (MARAMURES)

Gradinita Crasna Viseului

BOTIZA (MARAMURES)

Gimnaziala Valea Sasului

CLUJ NAPOCA

Scoala Profesionala Speciala “Samus”

GIULESTI (MARAMURES)

Gradinita

IZVIN (TIMIS)    

Gimnaziala

OCNA SIBIULUI

Gimnaziala

PETROVA (MARAMURES)

Gradinita

RIU SADULUI (SIBIU)

Gradinita si Scoala

SARASAU (MARAMURES)

Gradinita Gimnaziala     

SELIMBAR (SIBIU)

Gimnaziala “Mihai Viteazu”

Scoala Gimnaziala “Mihai Viteazu” Bungard

Scoala Gimnaziala “Mihai Viteazu” Mohu

Scoala Gimnaziala Vestem

SIBIU

Centru Scolar pentru Educatie Incluziva n.2

Palatul Copiilor

Colegio National “O.Goga”

Colegio National Pedagogic “Andrei Saguna”

Gimnaziala “Radu Selejan”

Gimnaziala nr.18

Gimnaziala nr.21

Gimnaziala Rosia

Gradinita “Casuta Povestilor”

Gradinita “Fratii Grimm”

Gradinita “Learn & Play”

Gradinita nr.22

Gradinita nr.33

Gradinita nr.42

Gradinita PN 35

Liceul de Arte

Gradinita “Forumului German”

Gradinita “Pinocchio”

Gradinita “Sfantul Dimitrie”

Gradinita nr.26

Gradinita nr.5

Gradinita n.13

Scoala Gimnaziala n.8

SIGHETU MARMATIEI (MARAMURES)

Club Copiilor

Gradinita Sugau/CampuNegru

Gradinita nr. 9

Gradinita nr.12

Gradinita nr.13

Gradinita nr.7

Gradinita nr.8

Pedagogic “Re Ferdinand”

Scoala de Arte “Ghe. Chivu”

Scoala Dottor Ioan Mihalyi de Apsa

Scoala Gimnaziala Nr.2

TAUTII MAGHERAUS (MARAMURES)

Gradinita Liceu “Traian Vuia”

TIRGU LAPUS (MARAMURES)

Gradinita

VADU IZEI (MARAMURES)

Gimnaziala

VISEU DE SUS (MARAMURES)

Gradinita nr.1

VURPAR (SIBIU)

Gradinita

RUANDA

TUMBA HUYE

Best Future Kindergarten

Primary School

RUSSIA

MOSCOW

International Art School “Edelveiss”

Young Designer School

IZHEVSK/REP.UDMURTIA

Municipal Center of Aesthetic Education

School n.13

MOZGA/REP.UDMURTIA

“Nika” Art Studio

NIKOLSK/PENSA

Primary School nr.1

Kindergarten nr. 5

Kindergarten nr. 7

REP.KARACHAY-CHERKESSIA

“Balapanlar” Summer School

SAINT PETERSBURG

Care Center for Children

Kid’s Art House “Oranienbaum” Lomonosov

Kindergarten nr.5 Lomonosov

SARAPUL/REP.UDMURTIA

Art School nr.3

SARATOV

Art Studio “Artist” 

SOCHI

School nr.1 Pahomov

VOLGOGRAD

High School n.8 Olimpia-Center for disabled children

“Costellazzione” School

SENEGAL

KEDOUGOU

Primary School

SIERRA LEONE

BUREH TOWN

Primary School

SLOVAKIA

KOLAROVO

Zakladna Umelecka Skola

SPAIN

CORRALEJO/LA OLIVA (FUERTEVENTURA/CANARIE)

CEIP Antonito “El Farero”

FROMISTA (CASTIGLIA E LEON)

Colegio Pablo Saenz

SOUTH SUDAN

JUBA

Comboniana Mission

SWITZERLAND

CUREGLIA

Primary School

THAILAND

FANG (CHIANG MAI)

PIME Mission

TONGA

NUKU’ALOFA

Ocean  of Light School

TURKEY

ISTANBUL

Atatürk ilkokulu

U.S.A.

DULUTH (MINNESOTA)

Stella Maris Academy

EASTON (CONNECTICUT)

Samuel Staples Elementary School

LENOX (MASSACHUSETTS)

Morris Elementary School

MEDINA TOWNSHIP (ILLINOIS)

Wilder-Waite Grade School di Alta

NORTH BENNINGTON (VERMONT)

The Village School

PEORIA (ILLINOIS)

Ridgeview Elementary School

PITTSFIELD (MASSACHUSETTS)

Crosby Elementary School

Morningside Community School

SHERWOOD (ARKANSAS)

Elementary School

STOCKBRIDGE (MASSACHUSETTS)

IS183 Art School

UKRAINE

SOLOTVINO

Art School

HUNGARY

LITER

Reformatus Altalanos School

URUGUAY

DOLORES

School N 102

UZBEKISTAN

TASHKENT

Children’s School of Music and Arts N°1 “ T. Sadykov”

VANUATU

PORT VILA (EFATE ISLAND)

Paradise Arts Academy

International School

Pikanini Playtime

LAMKAIL (TANNA ISLAND)

Frenly School

TAMILIOU (EFATE ISLAND)

Public School

VENEZUELA

CIUDAD BOLIVAR

Fundacion Doctor Sonrisas Payasos

VIETNAM

HANOI

Chu Van An School

Kim Dong School

THUY AN

Rehabilitation Center for disabled children

ZAMBIA

LUSITO (SIAVONGA)

Catholic Church S.Kizito